Bundesliga

Ο Γκέτζε και ο Μαξ λάμπουν στη νίκη του PSV – Ex-Bayern-Juwel flies

Ο πρώην επαγγελματίας Mario Götze και ο νέος εθνικός παίκτης Philipp Max οδήγησαν το PSV Eindhoven στην επόμενη νίκη του Ολλανδικού Eredivisie. Εναντίον του Βίλεμ Β ‘από το Τίλμπουργκ, η ομάδα των δύο Γερμανών επικράτησε 3-0 στο

την 8η ημέρα του αγώνα. Μετά από μόλις 14 λεπτά, ο πρώην Άουγκσμπεργκ Μαξ οδήγησε τους οικοδεσπότες με 1-0. Ο 27χρονος δέχτηκε ένα μοντέλο από τον Πάμπλο Ροζάριο σε πλήρη εξέλιξη και ολοκληρώθηκε από μικρή απόσταση.

Λιγότερο από δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκέτζε επωφελήθηκε από ένα σόλο του Ντένζελ Ντάμφρις. Ο δεξιός αμυντικός διατήρησε την μπάλα στη γραμμή βάσης και την επέστρεψε την κατάλληλη στιγμή στον πρώην αχθοφόρο, ο οποίος βυθίστηκε

η μπάλα από τα έξι μέτρα στη μεγάλη γωνία (22). Για τον Götze, ο οποίος αντικαταστάθηκε στην 74η

λεπτό, ήταν το τρίτο γκολ του στο έκτο ανταγωνιστικό παιχνίδι για τη νέα του ομάδα. Πρώην Βαυαρός επαγγελματίας βλέπει κόκκινο
Ένας πρώην επαγγελματίας της Μπάγερν εξασφάλισε την αρνητική κορύφωση του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Derrick Köhn, με συμβόλαιο στο Μόναχο από το 2017 έως το 2020, αναβλήθηκε μετά από ένα βάναυσο ξεκίνημα μετά από μια καλή ώρα με απαλό κόκκινο. Ο Köhn σκαρφάλωσε στο μοσχάρι του αντιπάλου του με το πόδι του τεντωμένο και πολύ σωστά στάλθηκε στην καμπίνα πρόωρα.