Primera Division

Ο Messi συναντιέται στην Bombonera – Ουρουγουάη αρχικά τρομοκρατημένος, στη συνέχεια ανακουφισμένος

Τα αστέρια συναντήθηκαν, τα φαβορί κέρδισαν: Οι Νοτιοαμερικάνικες eliminatorias ξεκίνησαν χωρίς έκπληξη – αλλά με τον Lionel Messi ως σκόρερ από την υπηρεσία.

Στο τέλος, ο Μέσι ήταν αυτός που εγγυήθηκε στην Αργεντινή μια νίκη 1-0 εναντίον του Εκουαδόρ: Όπως και σε άλλα μέρη χωρίς θεατές, αλλά με δυνατή υποστήριξη από την πυγμαχία, ο Αλμπιτσέλεστ πήρε την πρώτη ευκαιρία να ηγηθεί της θρυλικής Bombonera του Μπουένος Άιρες. Ο Λάιονελ Μέσι, του οποίου το κόκκινο τετράγωνο από το Κόπα Αμέρικα απλά παραγράφηκε πέρυσι κατά τη διάρκεια του επεισοδίου του κορονοϊού, έκανε φάουλ στο 13ο λεπτό.

Προηγήθηκε μια αποφασιστική ήττα από τον Κάρλος Γκρούεζο του Άουγκσμπουργκ. Ο βοηθός βίντεο τελικά αποφάσισε μετά από φάουλ να Lucas Ocampos (FC Σεβίλλη) για την ποινή. Στο τελευταίο τέταρτο της ώρας ο επιθετικός του Leverkusen Lucas Alario χρησιμοποιήθηκε επίσης στην Αργεντινή – ο συνάδελφός του Exequiel Palacios κάθισε στον πάγκο για 90 ολόκληρα λεπτά.

Alexis Sanchez μετρητές Suarez
στο Μοντεβιδέο, δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, υπήρχε φρίκη, αλλά στη συνέχεια ανακούφιση. Αλλά με τη σειρά του: Ο επιθετικός της Atletico Luis Suarez είχε οδηγήσει την γηπεδούχο ομάδα με πέναλτι (39.) αφού ο διαιτητής είχε αποφασίσει να παίξει χάντμπολ στην περιοχή πέναλτι αφού είχε μελετήσει τις τηλεοπτικές εικόνες στην άκρη του γηπέδου. Η Χιλή αγωνίστηκε ενάντια στην ήττα και ισοφάρισε από τον Αλέξη Σάντσεζ στο 54ο λεπτό – ο Τσαρλς Αρανγκούιζ του Λεβερκούσεν προετοιμάστηκε για την ήττα 1-1.