Premier League

Ο Rashford σουτάρει RB: Σαμαρείτες με ένστικτο τέρματος

Ο Marcus Rashford άρπαξε την μπάλα κάτω από το χέρι του σαν τρόπαιο και βγήκε από το Old Trafford με ένα πλατύ χαμόγελο. Τρία γκολ σε μόλις 30 λεπτά ήταν η εντυπωσιακή απόδοση του νεαρού αστέρα της Αγγλίας στην κλήρωση 5-0 (1-0) του Champions League της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εναντίον του τερματοφύλακα της Μπουντεσλίγκα RB

Ήταν μια ξεχωριστή βραδιά για έναν ειδικό επαγγελματία ποδοσφαιριστή που δεν έχασε τη σεμνότητά του ακόμα και τη στιγμή της επιτυχίας. Δεν ήθελε να είναι το κέντρο της προσοχής, “είναι μόνο για την ομάδα και τη νίκη”, είπε ο Rashford στο “DAZN.

” Μόνο στο 63ο λεπτό είχε αντικατασταθεί ο 22χρονος δράστης. Μέχρι το σφύριγμα, είχε νικήσει τη Λειψία σχεδόν μόνος του με τους στόχους του (74ος/78ος/90ος/+2). “Ο Μάρκους Ράσφορντ μετέτρεψε τρεις ευκαιρίες σε τρία γκολ. Είναι καλός παίκτης, το ξέραμε και πριν “, δήλωσε ο προπονητής της RB Τζούλιαν Νάγκελσμαν με εκτίμηση.

Ο Ράσφορντ είναι κάτι παραπάνω από καλός σουτέρ. Η κοινωνική του δέσμευση είναι υποδειγματική. Το γεγονός ότι τα φτωχότερα παιδιά τρέφονται είναι πιθανότατα ακόμα πιο σημαντικό γι ‘αυτόν από τους στόχους ή τους τίτλους. Ο Rashford απέστειλε ανοικτή επιστολή στην κυβέρνηση, μεταξύ άλλων, για να διασφαλίσει ότι δωρεάν γεύματα διανέμονταν επίσης σε άπορα παιδιά κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών της Αγγλίας.

Ωστόσο, το Κοινοβούλιο δεν επιθυμεί να συνεχίσει τη δράση των 120 εκατομμυρίων λιρών. Ειδικά τώρα που το δεύτερο κύμα του στέμματος χτυπάει τους φτωχότερους της χώρας με όλη του τη δύναμη. Η ανταπόκριση των ΜΜΕ στην απόφαση είναι καταστροφική, ειδικά ο Πρωθυπουργός Μπόρις Τζόνσον δέχεται κριτική.