Connect with us

Primera Division

Εξέχουσα κορυφογραμμή οδηγεί τον Βάρκα στον τελικό.

Η Μπαρτσελόνα τιμά τον εθνικό τερματοφύλακα Marc-André ter Stegen για την εξαιρετική επίδοσή του και δύο πέναλτι στους ημιτελικούς του Ισπανικού Supercup.

“Ο Ter Stegen μας πηγαίνει στη Σεβίλλη”, έγραψαν οι Καταλανοί στην αρχική τους σελίδα την αναφορά του 3-2 παιχνιδιού μετά από πέναλτι εναντίον της Real Sociedad San Sebastián το βράδυ της Τετάρτης.

Αρκετές δυνατές παρελάσεις κατά τη διάρκεια της κανονικής σεζόν, η οποία έληξε με 1:1, καθώς και η παράταση χωρίς τέρμα έβαλαν τη Βαρκελώνη σε πέναλτι. Εκεί η κορυφογραμμή απέφυγε τους δύο πρώτους πυροβολισμούς για το στόχο του, στην τρίτη προσπάθεια η θέση τον βοήθησε.

“Είμαι πολύ χαρούμενος για την ομάδα γιατί προσπαθήσαμε τόσο σκληρά”, είπε ο 28χρονος. “Πάντα προσπαθώ να είμαι στο 100% και πάντα πρέπει να κερδίζουμε τέτοια παιχνίδια.” Ο Φρένκι ντε Γιονγκ, ο οποίος είχε σημειώσει το προβάδισμα με το κεφάλι μετά το 39ο λεπτό, πυροβόλησε το πέναλτι του καθώς και τον Αντουάν Γκρίζμαν. Αλλά ακόμα και χωρίς το διάσημο αστέρι Λάιονελ Μέσι, η ομάδα είναι τώρα στον τελικό.